Grad, ki se je mogočno dvigal nad Vipavo

Nad Vipavo, ki ji nekateri zaradi številnih mostov čez reko Vipavo, pravijo male Benetke, se dvigajo ostaline starega gradu. Grad je bil zgrajen že na začetku 12. stoletja, v pisnih virih pa se prvič posredno omenja leta 1154.

Ostaline starega gradu nad Vipavo. Pogled na nekdanji palacij

V njem se je rodil Žiga (nem. Sigismund) Herberstein, habsburški diplomat in potopisec, avtor znamenite knjige Rerum moscoviticarum commentarii (slo. Moskovski zapiski), ki velja za eno od prvih evropskih del o moskovskih razmerah in zgodovini.


Portret Žige (Sigismunda) Herbersteina.
Vir: Wikimedia Commons

Zadnji plemiški lastniki so bili Lanthierji, po katerih je poimenovan tudi dvorec v Vipavi.

Pot do srednjeveškega gradu je nezahtevna, na vrhu pa podari čudovit razgled na Vipavsko dolino.

Z vrha lahko občudujemo čudovit razgled na okoliško Vipavsko dolino

Midva sva pot ubrala iz parkirišča ob Goriški cesti, nato pa sva jo mahnila v stari del Vipave, mimo vojašnice, ob vodotoku Bela, čez mostiček do Žontove jame, kjer je eden od izvirov Vipave in obenem naravni spomenik, nato pa sva se začela po uličici Na hribu dvigovat do starega vipavskega gradu.

Pogled na ostaline gradu iz Vipave

Pogled na notranjost Žontove jame, ki je naravni spomenik

Pil svetega Roka. Dal ga je postaviti domačin Rok Mohorčič 16. marca 1899

Pogled proti spodnjemu gradu, kjer je danes dijaški dom

Kjer se asfalt konča, se pot do starega gradu razcepi na položno in na strmo pot. Midva sva ubrala položno

Pogled na ostaline starega gradu med vzponom

OSTALINE GRADU

Kot kažejo arheološke najdbe, je bilo območje gradu poseljeno že v prazgodovini. Obstoj domnevne kasnejše utrdbe iz časa rimskega cesarstva še ni bil dokazan.

Začetki gradu segajo najverjetneje v začetek 12. stoletja, sam grad pa se v pisnih virih posredno prvič omenja leta 1154. Takrat je namreč v omembi bogenskega ministeriala Wulfinga prvič omenja kraj Vipava – Wulfing de Wippach. Kasneje se je po Vipavi imenovala še cela vrsta ministerialov, upravnikov gradu iz vrst nižjega plemstva.

Pogled na ščitni zid severnega dela grajskega jedra

Mogočen ščitni zid grajskega jedra na severu

Grad se prvič izrecno omenja šele leta 1275, ko je že pripadal oglejskim patriarhom. V neki listini se omenja kot zgornji grad, kar daje vedeti, da je spodaj, v Vipavi, obstajal še en, spodnji grad, ki se v pisnih virih sicer prvič pojavi leta 1329. Danes so v njem urejeni prostori dijaškega doma.

Med letoma 1342 in 1343 so oglejski vazali stari grad s posestvi prodali Habsburžanom, ti pa so ga dajali v zastavo raznim plemiškim družinam. Med njimi so bili tudi Herbersteini.


Pogled na grajsko jedro iz juga proti severu

Pogled na ohranjeni del palacija, ki je bil zgrajen na južni strani grajskega jedra

Grad je bil konec 15. stoletja za kratek čas v rokah Goriških grofov, po njihovem izumrtju leta 1500 pa je Vipava ponovno pripadla Habsburžanom.

V času beneško-habsburških vojn so grad menda dvakrat zasedle in razdejale beneške čete, v prvi polovici 16. stoletja pa je imel grad pomembno vlogo v obrambi proti osmanskim vpadom.

Okrogli stolpi so bili zgrajeni v času osmanskih vpadov

Ohranjena strelna lina v polkrožnem stolpu ob vhodu v grajsko jedro (tam, kjer še danes dostopamo do gradu)

Leta 1528 so dobili grad v zastavo Lanthierji, ki so si obenem lastili tudi spodnji grad. V njem so si tudi uredili rezidenco, zgornji grad pa je ostajal zapuščen in je služil kot priročen kamnolom. V17. stoletju si je rodovina Lanthieri zgradila še mogočen baročni dvorec, v katerem so danes urejeni prostori novogoriške univerze.

Grb rodovine Lanthieri
Vir: Wikimedia Commons

Pogled na pročelje baročnega Lanthierjevega dvorca v Vipavi na dan prireditve Vipavska trgatev

Ostaline zgornjega gradu so bile leta 1987 razglašene za spomenik. Danes je celota v lasti vipavske občine.

ZAKLJUČEK POTEPANJA

Ko sva se vračala po poti navzdol, nama je zahajajoče sonce pričaralo romantičen pogled na staro mestno jedro Vipave, kjer se je že začela prireditev Vipavska trgatev.

Pogled na vipavske Vrhpolje

Staro mestno jedro Vipave pa kar kliče po potepanju po ulicah in mostičkih čez reko Vipavo. Skoraj vsak kotiček skriva kakšno znamenitost. Deltast izvir reke Vipave, dvorec Lanthierijev, egipčanska sarkofaga na pokopališču … Vsekakor kmalu obiščeva Vipavo še enkrat!


Pogled na Vipavo ob zahajajočem soncu



Komentarji