Kdo sva?

Sva Aneja Rože, zgodovinarka, in Sebastjan Kravanja, statik (gradbenik), par, ki se zelo rada potepa po naravi in raziskuje kulturne znamenitosti.

 

Midva. Vsak najin potep je za naju nepozabno doživetje

Prepričana sva, da sta okolje in človek nedeljivo povezana in vplivata eden na drugega. Predvsem v preteklosti je okolje pogojevalo način človekovega življenja, narekovalo njegovo oblačilno in bivalno kulturo, duhovnost in umetniško ustvarjanje, obenem pa tudi človek nenehno vpliva na okolje, ga glede na svoje potrebe prilagaja, izkorišča, posnema in raziskuje. V okolju se tako puščajo slediki so odraz človekovega načina življenja v določenem času. To so poti, različni tipi naselij, kmečkih hiš, cerkva, gradovi in utrdbe, suhi kamniti zidovi, zbiralniki za vodo, soline, kozolci, spominska obeležja, mejni kamni, apnenice … Človeške spremembe okolja so nenehne. Dogajajo se torej tudi v današnjem času.

Kamnit most čez potok Kranjšek na Vrheh (občina Sežana)

Sebastjan pred eno od "slovenskih" znamenitosti na Hrvaškem:
mostom s poševnimi zategami na polotok Pelješac

Vse te sledi oblikujejo specifične kulturne krajine, ki jih midva z veseljem obiščeva, raziskujeva, se v njih rekreirava in polniva baterije. Rada zaideva tudi v bolj ali manj skrite kotičke, ki so izvzeti iz top destinacij Slovenije, ponujajo pa mir in, vsaj nama, še bolj zbudijo raziskovalnega duha in željo po pridobivanju novih informacij. Večkrat se pohecava, da sva kot dva piflarja na zraku. Tudi ko sva na morju, ne zdrživa biti samo na plaži, temveč si dan organizirava tako, da obiščeva več znamenitosti v kraju in/ali bližnji okolici.


Aneja ob mejnem kamnu v Mitskemu parku Rodik.
Raziskovanje objektov, ohranjenih iz preteklosti, je korak k razumevanju današnjosti

Aneja izsledke raziskovanj večkrat predstavi na raznih predavanjih in okroglih mizah. Na fotografiji okrogla miza o preskrbi z vodo na Krasu v Kosovelovi knjižnici Sežana


Ker živiva in delava na južnem Primorskem, se potikava zlasti po teh koncih, vendar rada zaideva tudi v druge dele Slovenije in onkraj državne meje.

 

Grad Žovnek pri Celju


Na obisku kraljeve palače v Cetinjah, v nekdanji prestolnici Črne Gore


Na tem blogu želiva s teboj zlasti deliti utrinke z najinih potepanj, da v njih najdeš navdih za potep in sprostitev, rekreacijo, raziskovanje novih kotičkov (ali pa starih, s tem da morda dobiš nov pogled nanje) in bogatenje znanja oziroma vedenja o človekovih sledeh v določenem okolju v preteklosti.

Spoznala sva, da bolj kot poznaš okolje, v katerem si, bolj ga ceniš! 

Pišeš nama lahko na e-mail naslova:

- aneja.roze@hotmail.com

- sebastjan.kravanja@gmail.com

Aja, pa še to. Če ni drugače navedeno, so fotografije (in drugo slikovno gradivo) najine in jih brez najinega soglasja ni dovoljeno deliti naprej

Hvala v naprej!


Nič, gremo se piflat na zrak! ;)


Komentarji