Obiskala sva Kumrovec

Za bon - darilo sva si izbrala, da odideva v Kumrovec, kjer je urejen etnografski muzej na prostem - Staro selo. Tam je okrog 20 starih domačij prenovljenih v duhu konca 19. oziroma začetka 20. stoletja. V vsaki od njih je predstavljena svoja vsebina, med drugim tudi razne obrti (npr. usnjarstvo, tesarstvo, kovaštvo ...). Na ogled so tudi gospodarski objekti, vrtovi in njiva.


Najbolj znamenita hiša muzeja je nedvomno tista, v kateri se je rodil Josip Broz - TitoNekateri označujejo Tita kot krutega avtoritarnega diktatorja, drugi ga vidijo kot dobrodušnega in karizmatičnega ter uspešnega voditelja, ki je držal nekdanjo socialistično Jugoslavijo skupaj. Nedvomno pa je res, da je Tito (ne glede na to ali je bil nekomu všeč ali ne) v 20. stoletju pustil velik pečat na tleh nekdanje socialistične Jugoslavije. Seveda tudi v Kumrovcu, njegovi rojstni vasi! Najin obisk se je kmalu spremenil v raziskovanje in miselno ustvarjanje rekonstrukcije Titovega Kumrovca!

Vir podlage: Open Street Map

Titova rojstna hiša

Titova rojstna hiša je bila zgrajena leta 1860 in je bila prva hiša, ki je bila v Kumrovcu zgrajena z zidaki. V njej se je Hrvatu Franju Brozu in Slovenki Mariji Jeveršek kot državljan Avstro-Ogrske 7. maja 1892 rodil Josip Broz, ki je od obdobja med obema vojnama pa vse do svoje smrti nosil partizansko ime TITO. Nekaj časa je kot njegov rojstni dan veljal 25. maj, zato se je na ta dan v nekdanji socialistični Jugoslaviji praznovalo Dan mladosti. Bil je sedmi od petnajstih otrok. Na domačiji je Josip Broz preživel le otroštvo, nato je odšel k stricu v Podredo, nato pa se je učil za ključavničarja.

Vir: dLib

Od leta 1953 je Titova rojstna hiša urejena v muzej. Pred hišo stoji tudi spomenik celopostavni portret Tita, ki velja za enega od najbolj znanih njegovih upodobitev. Kip je izdelal kipar Antun Augustinčić leta 1948 in predstavlja Tita kot odločnega in premišljenega voditelja takratne FRLJ.

Šola, ki jo je obiskoval Tito

Josip Broz je štiri leta, preden je odšel k stricu v Podsredo, gulil šolske klopi v Kumrovcu. To je bila majhna vaška šola, v kateri je bilo menda tudi stanovanje za učitelja. Ob najinem obisku je bila stavba, ki se nahaja pred etnografskim muzejem, zaprta. Iz glavne kumrovške ulice starega dela se jo prepozna zlasti po spominski plošči, ki nam sporoča, da je vanjo hodil Josip Broz Tito.


Spominski dom borcev NOB in jugoslovanske mladine

Kumrovec se je v času FLRJ spreminjal v romarski kraj za spoznavanje Titovega življenja. Še več, pojavila so se prizadevanja, da bi vas spremenili v središče socialističnih kulturnih dejavnosti ter epicenter za izobraževanje in raziskovanje politične filozofije jugoslovanskega socializma.

V ta namen je bil leta 1974 zgrajen Spominski dom borcev NOB in jugoslovanske mladine. Nastal je po ideji dveh hrvaških arhitektov Berislava Šerbetića in Ivana Filipčića, ki sta zmagala na natečaju leta 1972.

V kompleksu so se sprva nahajali hotel z 62 sobami, knjižnica, bazen, restavracija in notranje gledališče s 300 sedeži.

Prostor izbran za gradnjo tega obsežnega objekta je bil grič vzhodno od središča Kumrovca ​​s širokimi razgledi na vas ter okoliško Zagorje in dolino reke Sotle. V namen izgradnje modernističnega objekta so odkopali vrh griča. Njegov vrh je bil nadomeščen s kompleksom, čigar objekti tvorijo skupaj obliko piramide in se tako rekoč zlivajo s hribom, z okolico. Znotraj njega pa je bil oblikovan atrij, kot nekakšno vozlišče idej. Takšna zasnova kompleksa nikakor ni bila naključna, temveč je odsevala sporočilo, da so ljudje in ideje, ki nastajajo znotraj kompleksa, del samega okolja.

Ker pa je bilo treba ljudi tudi podkrepiti v znanju socialistične doktrine, je bila v Spominskem domu leta 1975 ustanovljena tudi politična šola.

Politična šola v Kumrovcu 

Ker so prostori v Spominskem domu za politično šolo postali premajhni, je bilo leta 1981 zgrajeno novo modernistično poslopje, ki se po zasnovi tudi prilagaja pobočju. Nastalo je po zamisli arhitektov Danila Cvjetkovića in Miomira Lužajića. Politična šola je v njem delovala vse do leta 1990. Šola je bila zasnovana na način internata. Obiskoval jo je zlasti delavski razred za približno mesec dni. Predavali so tudi univerzitetni profesorji predvsem iz humanističnih in družboslovnih znanosti. Med profesorji je bilo tudi nekaj Slovencev, med njimi menda celo Slavoj Žižek.


Titova vila

Ko je Tito obiskal svoj rodni kraj, je bival v vili, ki jo je leta 1948 v tradicionalnem slogu lokalne ljudske arhitekture zasnoval znani hrvaški arhitekt Branko Bon. Leta 1962 je bila njena notranjost obnovljena v takratnem modernističnem slogu, ki je bil v nasprotju z njeno tradicionalno zunanjostjo.

Fontana radosti

Pod vilo, le na drugi strani tlakovane ceste, se nahaja Fontana radosti. Izdelana je bila leta 1948 kot poklon otrok Jugoslavije Titu. Ti so se mu namreč poklonili z mozaiki, ki so bili vgrajeni v samo konstrukcijo fontane. Fontana je bila leta 2013 obnovljena.

Drevored javorjev

Ob 88. letu starosti so se Titu poklonili z zasaditvijo 88 javorjev. Tovrstno dejanje - zasajevanje dreves v čast Titu - se je dogajalo tudi drugod, na primer v Ilirski Bistrici na Hribu svobode.

Sedanje stanje stavb

V času najinega obiska je bila za obiskovalce odprta le Titova rojstna hiša, ostali predstavljeni objekti so bili zaprti oziroma v slabem, razpadajočem stanju. Tukaj imava v mislih predvsem Spominski dom NOB in jugoslovanske mladine (obiskovalci se lahko sprehajamo po zunanjščini, vendar nas ob tem spremljajo varnostne kamere) in kumrovško politično šolo, ki je postala kraj duhov in vandalov. Kljub razpadajočemu stanju ali prav zaradi njega nam oba kompleksa burita domišljijo in nam postavljata vprašanje: kako je včasih tukaj bilo?

Vir: dLib

O objektih si preberite tudi tukaj.

______________________

Kdo sva?

Sva Aneja Rože, zgodovinarka, in Sebastjan Kravanja, statik (gradbenik), par, ki se zelo rada potepa po naravi in raziskuje kulturne znamenitosti.

Spoznajte naju tukaj.

Sledite nama na najini FB strani Piflarja na zraku.

Pišite nama:

aneja.roze@hotmail.com

sebastjan.kravanja@gmail.com

Predvsem pa: piflajte se na svežem zraku in spoznavajte svet okrog sebe! 😀

Še več namigov za piflarske potepe pa najdete, če raziščete najin blog! 😉


Komentarji