Potep po srednjeveški hrvaški Istri

Hrvaška Istra poleg morja in slikovitih sredozemskih mest, kot so Novi grad, Poreč, Pulj in Opatija, skriva mnogo več. V njeni čudoviti in razgibani notranjosti boste našli zgradbe in mesta, ki odsevajo bogato zgodovino Istre. Nekatera od njih tako odraslim kot tudi otrokom burijo domišljijo po iskanju odgovora, kako je včasih bilo. Če pa vam zadiši morje, je to zelo blizu. Istra nam tako ponuja občudovanje in raziskovanje kulturnih in naravnih znamenitosti, sprostitev in tudi romantično potepanje v dvoje. Pokukajte, kam sva se podala midva!

Kastav


Prvo mestece, ki sva si ga ogledala, je Kastav, rojstni kraj slikarskih mojstrov Vincenta in Ivana, ki sta znana po upodobitvah mrtvaških plesov v Bermu (Vincent) in v Hrastovljah (Ivan). Kastav poleg čudovitega razgleda na Kvarnerski zaliv nudi turistom še potepanje po ulicah starega centra. V Kastavu se nahaja tudi pomorski in zgodovinski muzej. Tisti, ki ste pohodniško razpoloženi, jo lahko uberete po polževi, zajčevi ali srnini poti po kastavski bližnji okolici.

Kastav je bil v preteklosti politično, gospodarsko in kulturno središče tega predela Istre, ki se dviga nad Kvarnerskim zalivom (ok. 365 m n. v.). Zgodovinski značaj mesta potrjujejo številne zgradbe znotraj in tudi zunaj mestnega obzidja, zgrajenega v 9. stoletju. Posebej velja izpostaviti cerkev sv. Sebastjana in Fabijana in mestno ložo, ki se nahajata izven mestnega obzidja. V mestnem obzidju, ki ima dandanes ohranjenih šest obrambnih stolpov od devetih, pa se nahajajo cerkev sv. Trojice in cerkev sv. Jelene ter Žudika, prostor, kjer so nekoč sodili za zločine (od tudi ledinsko ime - iz italijanščine soditi, giudicare) in menda tudi sežigali ženske, ki so jih označili za čarovnice. Iz Žudike se vidi tudi Crekvino, ostaline cerkve, ki so danes spremenjene v prostor za dogodke na prostem. Odrasle in otroke pa nedvomno navdušijo tudi kovinske skulpture vijugastih, skoraj pravljičnih stavb Yasne Skorup Krneta. Omeniti še velja, da je Kastav poznan tudi po pustnih likih, zvončarjih.

Več o starih znamenitostih mesta si lahko preberete tukaj.

Beram

Iz Kastva sva se podala do cerkvice sv. Marije na Škrilinah pri vasici Berm v notranjosti istrskega polotoka. Notranjost cerkvice, zgrajene v 13. stoletju, je poslikal Vincent iz Kastva skupaj še z dvema pomočnikoma leta 1474.

V notranjosti cerkve je prikazano Marijino in Kristusovo življenje. Upodobljeni so razni svetniki, kot sta sv. Martin in sv. Jurij. Na zahodni ladijski steni je poleg Adama in Eve in Kolesa sreče upodobljen znameniti Mrtvaški ples, ki je (nepismenim) ljudem sporočal, da smo pred smrtjo vsi enaki.

Freske so vabljive tudi zaradi tega, kjer je Vincent skupaj s pomočnikoma vnesel posamezne istrske krajinske izseke in nekatere lokalne basni. 

Ob bližnjem pogledu fresk boste zagledali tudi grafite, priprošnje vrezane v steno. Zapisani so v glagolici.

Več o Vincentu si lahko preberete tukaj.

Kontakt za oglede cerkve najdete tukaj.

Dvigrad

S freskami iz Škriljin pri Bermu sta slogovno povezani tudi cerkvi sv. Antona in sv. Marije v Dvigradu. Dvigrad je danes ime zapuščenega mesta, ki leži v Limski dolini. Na tej, nekoč strateško pomembni legi, sta v srednjem veku stali dve utrjeni mesti, Kaštel Parentin in Monkaštel (Moncastello). Celotno območje pa se je imenovalo Dvigrad. kar pomeni dve mesti/ dva gradova. To ime se je obdržalo tudi kasneje, ko je bil Parentin že zapuščen.

Območje Dvigrada je bilo poseljeno že v času antike in nato v rimski dobi. V srednjem veku je menjalo več gospodarjev. V zadnjem obdobju obstoja je spadalo pod Beneško republiko. Služilo je kot obmejna utrdba med Beneško republiko in Goriško grofijo (kasneje Avstrijo) in kot carinska postaja za blago, ki je zapuščalo osrednjo Istro. 

Mesto je na začetku 17. stoletja zajel niz tragičnih dogodkov, kot so avstrijsko-beneška vojna, kuga in malarija. Maloštevilni prebivalci so posledično zapustili zakleto mesto in se po večini odselili v bližnji Kanfanar. Ko je novograjski škof Tommasini obiskal v sredini 17. stoletja Dvigrad, so tam prebivale le še tri družine. Leta 1714 je bilo bogoslužje v tamkajšnji cerkvi opuščeno, bazilika pa se je porušila v 19. stoletju.


Mimogrede, kljub priljubljenosti ruševin Dvigrada med turisti, tam ne boste našli nobene table, ki bi ga predstavila. Pred vhodom se nahaja okrepčevalnica s hitro hrano.

Več o Dvigradu si lahko preberete tukaj.

Rovinj

Nato sva se podala v eno najlepših zgodovinskih in romantičnih mest v Istri, v Rovinj (italijansko Rovigno). Stari del mesta je prepleten z ozkimi, kamniti in slikoviti uličicami. Skoraj na vsakem koraku boste naleteli na zgodovinske znamenitosti, ki pričajo o bogati zgodovini mesta. To so kar nekaj časa krojile beneške oblasti, saj je Rovinj med letoma 1283 in 1797 spadal pod Beneško republiko. V tem obdobju je bilo zgrajeno zunanje in notranje mestno obzidje ter troje vrat, od katerih so lepo ohranjena Balbijeva vrata iz leta 1680. Ena od najinih najlepših točk v mestu je prostor ob baročni cerkvi sv. Evfemije, ob kateri je še kampanile (samostoječ zvonik), ki je bil zgrajen po tipu kampanila cerkve sv. Marka v Benetkah.



Limski kanal

Ob vračanju domov sva se ustavila na eni od razglednih točk na Limski kanal, ki se nahaja severneje od Rovinja. Gre za potopljeni del Limske doline, ki se v notranjost Istre nadaljuje kot kraška dolina. Ime izhaja iz besede limes, saj je vodotok v času antike označeval mejo med ozemljema, ki sta pripadala Pulju oziroma Poreču.

Na Limskem kanalu je bil leta 1964 posnet tudi britansko-jugoslovanski vikinški film The Long Ships (slo. Dolge ladje). Del filma, ki je bil posnet prav tam, si lahko ogledate tukaj.

Kdo sva?

Sva Aneja, zgodovinarka, in Sebastjan Kravanja, statik (gradbenik), par, ki se zelo rada potepa po naravi in raziskuje kulturne znamenitosti.

Spoznajte naju tukaj.

Sledite nama na najini FB strani Piflarja na zraku.

Pišite nama:

  • aneja.roze@hotmail.com
  • sebastjan.kravanja@gmail.com

Predvsem pa: piflajte se na svežem zraku in spoznavajte svet okrog sebe!

Ne prezrite:

Še več namigov za piflarske potepe pa najdete, če raziščete najin blog!


Komentarji