Tri ideje za ogled jaslic za male in velike otroke

Do božičnega večera nas loči le še nekaj ur. Tradicionalno katoličani na ta dan postavijo božično drevesce in jaslice, nato pa gredo po večerji na polnočnico. Poleg domačih jaslic so v Sloveniji in drugod nekje od božiča do svečnice (1. februarja) na ogled jaslice, ki so postavljene na ogled v javnih prostorih, kot so cerkve in trgi. Posebej znane so žive jaslice v Postojnski jami ali v ledenih slapovih na Mojstrani, ki letos žal odpadejo. 

Midva sva se letos podala na ogled jaslic na treh lokacijah na južnem Primorskem, primernih tako za male kot tudi za velike otroke (=odrasle). Prvi dve lokaciji sta predstavljali pravi izziv, saj je njihov ogled zastavljen kot lov na zaklad, tretje pa se nahajajo v manjši srednjeveški stavbi.

Jaslice pred t. i. templarsko hišo v Lokvi

Preden ti jih predstaviva, ponovimo nekaj dejstev glede jaslic, na kratko predstavljenih v prejšnji objavi Poslavljanje od starega in v pričakovanju novega.

Nekaj dejstev o jaslicah

👼Kot piše v Svetem pismu, sta se Jožef in Marija odpravila v Betlehem, da bi se, kot je zaukazal cesar Avgust, popisala. Bil je čas, ko je bila Marija že visoko noseča. V Betlehemu nista mogla dobiti prenočišča, zato sta se zatekla v hlev. Tam je Marija rodila Jezusa in ga položila v jasli, ker druge postelje zanj nista imela.

👼Letos mineva 800 let od kar je Frančišek Asiški, ustanovitelj beraškega reda frančiškanov, organiziral v kraju Greccio v Italiji prve žive jaslice. Z njimi je želel ljudem predstaviti Jezusovo rojstvo v Betlehemu, da bi si ga ti lahko predstavljali in doumeli skrivnost utelešenja Božjega Sina.


Vir slike: Wikimedia Commons

👼Jaslice, kakršne poznamo danes, so se pojavile v drugi polovici 16. stoletja. Vodilni pri vpeljevanju pospeševanja navade izdelave in postavljanja jaslic so bili jezuiti.

👼Jezuiti so bili tudi prvi, ki so na današnjem Slovenskem postavili jaslice. Postavili so jih v cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani leta 1644. Pri drugih redovih so se pojavile približno stoletje kasneje. Leta 1828 so nastale prve jaslice kulisnega tipa v Kranju.

Vir slike: Wikimedia Commons

👼Jaslice so sprva postavljali premožnejši, nato pa so jih začeli postavljati tudi nižji sloji. Sprva so jih na domačijah postavljali v božji kot, nato na mizo, končno pa so pristale pod božičnih drevescem.

👼Scena jaslic je običajno postavljena v lokalno okolje, kjer so jaslice postavljene oziroma v okolje, iz katerega izhaja njihov izdelovalec. To je prišlo tudi do izraza na vseh treh lokacijah!

Več o jaslicah si lahko prebereš v najini prejšnji objavi Poslavljanje od starega in v pričakovanju novega.

Pojdimo na potep!

Štanjel

Jaslice v Štanjelu predstavljajo pravo doživetje tako za male kot tudi za velike otroke. Domačini so jih namreč na izvirne načine postavili po celotnem starem delu srednjeveške vasi, obiskovalci pa smo na pravi misiji, da jih najdemo!

Potep po prazničnih ulicah Štanjela je čudovit tako za male kot tudi za nas, večje otroke

Domačini so jaslice po Štanjelu postavili na zelo izvirne načine, ti pa si na misiji, da jih najdeš!

V pomoč ti je zemljevid, ki ga dobimo v Centru za obiskovalce Grad Štanjel, v lesenih zabojih v Vhodnem stolpu, v Kobdilskem stolpu in na ulici pred kraško hišo. Dostopen je tudi na spletuZ zemljevidom v roki se lahko poteguješ za nagradno igro, ki traja do 7. januarja.


Zemljevid jaslic po Štanjelu. Pozor! Jaslice niso označene, na njemu jih moraš označiti ti!

Piran

Jaslice v Piranu so morda bolj primerne za nas velike otroke, saj so bolj umetniško naravnane in nagovarjajo obiskovalce k razmisleku, k iskanju globine. 

Zato podajava tukaj tudi predlog, vsem tistim, ki jim sodobna umetnost ni ravno blizu, da si za mojstrovine domačih in tujih umetnikov vzamete nekaj časa in da jih opazujete. Morda vas bo kakšna od njih posebej nagovorila (preveri, katere jaslice so se dotaknile naju in na kakšen način tukaj).

Upodobitev jaslic madžarskega umetnika Makoldija Sándorja v cerkvici Marije Snežne v Piranu

Dvoje od njih pa so postavljene na bolj tradicionalni način. Nahajajo v cerkvi sv. Jurija (osrednja cerkev v Piranu) in v cerkvi minoritskega samostana. Kljub bolj temu je v njih kar nekaj izvirnosti

Del jaslic v cerkvi sv. Jurija v Piranu

Tiste v cerkvi sv. Jurija so med seboj povezane z upodobljenim mostom, tiste v minoritski cerkvi pa predstavljajo zlitje betlehemskega in piranskega okolja. Nakazane so namreč piranske soline!

Del jaslic v cerkvi minoritskega samostana v Piranu

Veduta Pirana pa se pojavi na še enih jaslicah. Podaj se v Piran in preveri kje!

Namig: pri iskanju jaslic v Piranu ti je v pomoč zemljevid, ki je dostopen na spletu ali v fizični obliki po cerkvicah Pirana.

Lokev na Krasu

Tudi letos je zaseben Vojaški muzej Tabor Lokev, ki poleg vojaške zbirke hrani še etnološko in arheološko zbirko, razstavil v gotski kapeli Marije pomočnice v Lokvi jaslice, izdelane iz različnih materialov.

Jaslice z lesenimi, ročno izdelanimi figurami iz Krope

Poleg jaslic je zanimiv tudi sam razstavni prostor. Gre namreč za gotsko pokopališko kapelo oz. kostnico z ohranjeno skrlasto streho. Napisna kamnita plošča nad portalom priča o tem, da jo je dal zgraditi Erhardus Swebzel s pomočjo soseske na čast vseh svetnikov leta Gospodovega 1426. Na profiliranem portalu in trilistnem krogovičju šilastega okna na vzhodni strani kapele sta kamnoseška znaka, ki ju najdemo tudi v grajski kapeli Žalostne Matere Božje v Predjami. Svojčas se je na poznobaročnem oltarju nahajal še leseni kip sedeče Marije z Jezusom v naročju, ki je nastal okrog 1470.


Gotska kapela Marije pomočnice v Lokvi

Ogled jaslic lahko vključite v ogled Vojaškega muzeja Tabor Lokev, ki kljub temu, da predstavlja novejšo vojaško zgodovino nosi vselej sporočilo božiča, to je mir, saj opozarja na grozote, ki jih je povzročil človek v preteklosti z osrednjim namenom, da se to ne bi več zgodilo. 

Praznično okrašen renesančni obrambni stolp tabor, v katerem domuje Vojaški muzej Tabor Lokev

Namig: Če obiščeš Lokev popoldne, boš doživel/ v vaškem jedru pravo praznično vzdušje, saj je KS Lokev poleg lučk tudi letos pripravila ob t. i. templarski hiši jaslice, vaško jedro pa je še posebej okrasila.

Okrašeno vaško jedro v Lokvi

Posebne so tudi jaslice v cerkvi sv. Mihaela, ki slovi po poslikavah akademskega umetnika Toneta Kralja. Figure sta namreč ročno izdelala Lokavca leta 1931, scena jaslic pa predstavlja lokalno okolje. Jaslice bodo v svojem sijaju zaživele danes ob polnočnici.

Lokavske jaslice v cerkvi sv. Mihaela, kot so bile postavljene lani. Obišči Lokev in preveri, kakšne so letos!


Piflarja na zraku ti želiva vesel božič in polno nepozabnih piflarskih potepov v letu 2024!


©Izdelek je rezultat lastnega raziskovanja. Pravice so pridržane. Če ni drugače navedeno, sva midva avtorja fotografij.

_________________________

Kdo sva?

Sva Aneja Rože, zgodovinarka, in Sebastjan Kravanja, statik (gradbenik), par, ki se zelo rada potepa po naravi in raziskuje kulturne znamenitosti.

Spoznaj naju tukaj.


Sledi nama na:

FB strani Piflarja na zraku.

Piši nama:

aneja.roze@hotmail.com 

sebastjan.kravanja@gmail.com

Predvsem pa:

piflaj se na svežem zraku in spoznavaj svet okrog sebe! 😀

Dodatne ideje za potep:

🚶 Obišči in raziskuj raznolik Kras

🚶 V gozdu skrita partizanska bolnica Zalesje

🚶 Pohodek na Kokoš - pohodek ob mejnih znakih

Še več pa jih najdeš, če raziščeš najin blog in naju spremljaš na FB socialnem omrežju! 😉


Komentarji